اامات ماینینگ

استاد درس مهندسی رایانه من پول کمک هزینه ای دریافت کرده بود تا به آموزش دروس امنیت سایبری بپردازد. او از این پول برای به روزرسانی سیستم های قدیمی استفاده کرد و چندین رایانه جدید برای آموزش دانشجویان خرید. سپس با پول باقی مانده، دو دستگاه دیگر نیز برای انجام آزمایشات ساخت. از آنجایی که بابیت کوین آشنا شده بودم اما هرگز مباحث فنی آن را نمی‌دانستم، این بهترین فرصت من برای یادگیری این حوزه بود.

در آن زمان من فقط درباره وجود ارز دیجیتال محبوبی به اسم بیت کوین خبر داشتم. هرچند، تحقیقات من جزییات بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کردم را برایم مشخص کرد.

ارز دیجیتال چیست؟

۱- ارز دیجیتال مفهوم جدیدی از ارز است که حول فناوری مدرن رایانه ای شکل گرفته است. تفاوت این ارز با ارز سنتی که به طور رایج از آن استفاده می‌کنیم این است که ارز دیجیتال همانطور که از اسم آن مشخص است به طور دیجیتالی ذخیره می‌شود. این اعداد ذخیره شده که به صورت صفر و یک می‌باشند مقادیر انتزاعی هستند که توسط فناوری بلاک چین نظارت می‌شوند. هدف اولیه فناوری بلاک چین، دستیابی به سیستم مالی غیرمتمرکز بود.

۲- از آنجایی که بلاک چین یک نهاد مستقل است و توسط نهاد یا فرد خاص دیگری کنترل نمی‌شود، تراکنش ها از طریق دفترکل عمومی برای عموم قابل مشاهده است.

۳- ارزهای دیجیتال همانند سایر ارزها در کیف پول ذخیره می‌شود. در خصوص ارزهای دیجیتال، کیف پول ها برنامه هایی هستند که در شکل های مختلفی ارائه می‌شوند و سطوح مختلفی از امنیت و پشتیبانی از ارزهای دیجیتال و پلتفرم های مختلف را امکان پذیر می‌سازند.

این مقاله ترجمه شده است و مطالب عنوان شده نظر نویسنده است. این نوشتار توصیه ای برای سرمایه گذاری نیست.

چطور می‌توان به استخراج ارز دیجیتال پرداخت؟

به طور خلاصه، نرم افزار ماینینگ دستورالعمل های لازم را به پردازنده (CPU، کارت گرافیک یااسیک) ارائه می‌دهد. این دستورالعمل ها به پردازنده می‌گوید که مسائل ریاضیاتی را حل کند. بر اساس تعداد مسائل حل شده، ماینر با ارز دیجیتال پاداش دریافت می‌کند. در بخش الگوریتم های این مقاله به مسائل فنی نیز خواهیم پرداخت.

این امر به ترکیبی از چند مولفه نیاز دارد: سخت افرار، نرم افزار و نگهداری.

سخت افزار

ماینینگ ارز دیجیتال در روزهای اولیه با استفاده از CPU های ضعیف نیز قابل انجام بود. هرچند با رشد شبکه ماینیگ، رقابت نیز افزایش یافت. این موضوع منجر به افزایش سطح سختی حل مسائل ریاضیاتی و نیاز به توان پردازشی بیشتر و پذیرش و استفاده از کارت گرافیک های قدرتمند شد.

امروزه، دستگاه ماینر با اسیک ها بازده بیشتری دارد و سودآورتر است. اسیک ها فقط برای دستیابی به یک هدف طراحی و ساخته شده اند: ماینینگ ارز دیجیتال.

نرم افزار

نرم افزارهای ماینینگ نظیر نایس هش ماینر  دستورالعمل های ماینینگ را به پردازنده ارسال می‌کند.

کیف پول های نرم افزاری نظیر الکتروم، ارزهای دیجیتال استخراج شده را ذخیره می‌کنند.

نگهداری

گرما مسأله ای است که ماینرها باید در عملیات ماینینگ خود به آن توجه کنند، مخصوصا ماینرهایی که دارای مزارع ماینینگ ارز دیجیتال می‌باشند. اغلب اوقات از فن ها برای خنک کردن دستگاه ها استفاده می‌شود. برای ماینرهای معمولی که دارای مزرعه ماینینگ نمی‌باشند، سیستم های خنک کننده به علاوه نرم افزارهای نظارت بر دمای دستگاه ها برای تثبیت گرمای تولید شده از بار کاری ماینینگ استفاده می‌شود.

اینترنت با سرعت مناسب نیز عامل کلیدی دیگر در ماینینگ است، زیرا نرم افزار ماینینگ باید بتواند با بلاک چین یا استخر ماینینگ ارتباط برقرار کرده و اطلاعات ضروری را رد و بدل کند تا مقدار پاداش ماینینگ تعیین شود.

نرم افزارهای ماینینگ

نرم افزارهای ماینینگ چند وظیفه دارند. اولین وظیفه آنها اتصال به استخر ماینینگ یا بلاک‌ چین است (این مورد به کاربر بستگی دارد) وظیفه بعدی انتخاب الگوریتم است (این مورد به نرم افزار ماینینگ بستگی دارد) نرم افزارهای نظیر نایس هش وجود دارند که می‌توانند به طور پویا و همزمان بین الگوریتم های مختلف تغییر وضعیت دهند.

مقایسه ماینینگ انفرادی و استخر ماینینگ

استخر ماینینگ شامل گروهی از ماینرها می‌باشند که از طریق سرور به یکدیگر متصل هستند و با یکدیگر استخراج انجام می‌دهند. ماینرهای انفرادی نیز وجود دارند که از طریق اتصال مستقیم به شبکه بلاک چین به استخراج می‌پردازند. هر دو روش دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می‌باشد. با این حال، ماینینگ انفرادی برای ماینرهای حرفه ای می‌باشد که تجربه کافی در زمینه کار با شبکه، مسیریابی یا روتینگ، دیتابیس و میزبانی سایر متغیرها دارند. برخلاف ماینینگ در استخر ماینینگ، در ماینینگ انفرادی پاداش متغیر و ناپایدار است.

الگوریتم ها

همانطور که اشاره شد، نرم افزار ماینینگ با الگوریتم هایی کار می‌کند که وظیفه سنگین تعاملات بین سخت افزار و بلاک چین با استخر ماینینگ را انجام می‌دهند.

در ادامه به ذکر مثالی می‌پردازم که خلاصه ای از نحوه کار الگوریتم های ماینینگ ارز دیجیتال است.

هش بلاک استخراج شده قبلی = P

بلاک تراکنش = B

تابع هش = H

سطح سختی = D

مرحله ۰، P را دریافت کن

مرحله ۱، B را بساز یا اصلاح کن

مرحله ۲، اگر H عددی بزرگتر از D تولید کرد، پایان کد (بلاک به شبکه اضافه می‌شود)

مرحله ۳، اگر خروجی مرحله ۲ اشتباه بود، به مرحله ۱ برو

مرحله ۰: هش بلاک قبلی را از شبکه دریافت کنید

مرحله۱: فهرستی از تراکنش های بالقوه که به آنها بلاک می‌گویند جمع آوری کنید. این فهرست تراکنش ها توسط شبکه همتا به همتای بیت کوین ارائه می‌شود.

مرحله ۲: هش بلاک تراکنش های بالقوه را همراه با عدد تصادفی محاسبه کنید.

مرحله ۳: اگر هش بیشتر از سطح سختی فعلی است، بلاک را استخراج کرده اید. در غیر این صورت، از مرحله ۱ مجددا شروع کنید. افزایش هر تراکنش به فهرست مرحله ۱ و تغییر در عدد تصادفی مرحله ۲ بدان معنا است که احتمال دارد معیارهای مورد نظر در دور بعدی فراهم شوند.

آزمایش واقعی

آزمایش را ابتدا با ایجاد کیف پول بیت کوین و با استفاده از الکتروم شروع کردم. سپس اولین نرم افزار ماینینگ بیت کوین که سرچ گوگل معرفی کرد را انتخاب کردم که اسم آن بیت کوین ماینر بود. سپس لینک آدرس کیف پول را به ماینر دادم تا تمام دریافتی ها و سودها به کیف پول ارسال شود.

بیت کوین ماینر

اگرچه نصب این برنامه آسان است اما متوجه شدم که این نرم افزار در سودآوری بسیار ناکارآمد است. میزان ماینینگ این برنامه چند هزار ساتوشی در ساعت است. اگر بخواهیم ایماین مقدار را به دلار حساب کنیم، هر روز فقط چند سنت سود به دست می‌آید که این نرم افزار را ناکارآمد می کند.

نایس هش ماینر

چند روز بعد، به نرم افزار نایس هش ماینر برخوردم. نایس هش ماینر یک نرم افزار ماینینگ است که حاوی فهرستی از الگوریتم هایی می‌باشد که بر اساس چند عامل می‌توان بین آنها تغییر وضعیت انجام داد. این عوامل عبارتند از:

۱- تقاضای خریداران

۲- سودآوری از الگوریتم

۳- بازده الگوریتم

۴- حداقل میزان دریافت سود مورد نظر کاربر

چندین آزمون و خطا انجام دادم تا توانستم با این ماینر کار کنم. اما پس از آن، نتیجه بسیار متفاوت بود. میزان درآمد از ۰.۰۱ دلار در ساعت به ۰.۳۳ دلار در ساعت افزایش یافت. این مقدار، افزایش ۳۳۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

شاید ۰.۳۳ دلار به نظر بسیار اندک باشد و از خود بپرسید چرا انقدر کم؟ آیا به خرید سیستم های قدرتمند اشاره نکردم؟ خب حداقل به رابطه بین سطح سختی برای حل مسائل ریاضیاتی و رقابت موجود اشاره کردم. با افزایش حضور ماینرها، سختی حل مسائل ریاضیاتی نیز بیشتر می‌شود. نکته بعدی خود بازار است. از آنجایی که این نوع ارز، غیرتجاری است، بازار نیز دارای نوسان است. برای مثال اگر مقدار فروش یک ارز دیجیتال بیش از مقدار خرید آن باشد، قیمت آن ارز با کاهش شدیدی مواجه می‌شود. به این دلیل، مخالفان این حوزه به سرمایه گذاری در این سیستم مالی، برچسب قمار می‌زنند زیرا هیچکس نمی‌تواند نتیجه سرمایه گذاری را پیش بینی کند.

کنترل دما

در ابتدا تمایلی به نظارت بر گرمای تولید شده از فرآیند ماینینگ نداشتم و معتقد بودم که پیش فرض تنظیمات کنترل دما باید مناسب باشد. پس از آنکه استاد درس مهندسی نرم افزار به من گفت متوجه شدم که نرم افزار کنترل دما برای ماینینگ تنظیم نشده است. او هروقت که می‌توانست دما را کنترل می‌کرد و هم‌ چنین چرخش فن را در نرم افزار کنترل دما تنظیم کرده بود. پس از اعمال تنظیمات صحیح، آزمایش برای چند ماه روان تر پیش رفت تا اینکه نایس هش ماینر دیگر نمی‌توانست به سرورهای استخر متصل شود.

مشکل اتصال

نظر من این است که بخش آموزش دانشگاه متوجه فعالیت ماینینگ من شده و هرگونه اتصال به استخر نایس هش و سایر خدمات آن را مسدود کرده بود. برای اطمینان، وبسایت نایس هش را در مرورگر باز کردم و مطمئن شدم که این سایت در بلک لیست قرار دارد.

از آنجایی که به ادامه دادن آزمایش مشتاق بودم، یک VPN نصب کردم. این سرویس رایگان نیز چند هفته ای دوام آورد تا اینکه دیگر نتوانست متصل شود. در این شرایط، بررسی کردم که آیا ارزش دارد بیش از این وقت خود را صرف این آزمایش کنم یا خیر. و احساس کردم که باید ادامه دهم.

در تلاش هایی که برای یافتن VPN رایگان و مطمئن دیگری داشتم تصمیم گرفتم که استفاده از این نوع سرویس را ادامه ندهم. اکثر VPN های رایگان، استفاده حجم محدودی در ماه را امکان پذیر می‌سازند. این حجم محدود برای مقدار حجمی که برای ماینینگ لازم است، کافی نمی‌باشد. هم چنین حذف VPN های منقضی شده و نصب VPN های جدید نیز شرایط ایده آلی را رقم نمی‌زند. با این حال، ماینینگ ارز دیجیتال یکی از آزمایش هایی بود که درباره آینده و قابلیت های فناوری رایانه ای نکات زیادی به من آموخت.

ارز دیجیتال ماینینگ ,نرم ,های ,دیجیتال ,ارز ,افزار ,نرم افزار ,ارز دیجیتال ,نایس هش ,افزار ماینینگ ,بیت کوینمنبع

خرید دستگاه بیت کوین

ماینر1

خرید و فروش بیت کوین

ماینر

پرفکت مانی

صرافی ارز دیجیتال

خرید و فروش بیت کوین1

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

هر چی که بخوای متفاوت ترین دکورها مقالات ازدواج به سبک شیدایی ارزان کده استخدام طلاب ارزان سرا lope Naslek درس خوان 4 فلنج استیل